poniedziałek, 10 sierpnia 2015

Nie przegap nocy "spadających gwiazd"!


Na szczęście to nie gwiazdy będą "spadać" a meteory :) Ale mimo tego małego oszukaństwa będzie to na pewno niezapomniany widok!

W nocy z 12 na 13 sierpnia nasze niebo przetną setki Perseidów. A dlaczego Perseidy? Ponieważ radiant (pozorny punkt wyjściowy meteorów) tego roju znajduje się w gwiazdozbiorze Perseusza. Jak go najłatwiej znaleźć na ogromnym niebie? Większość z nas jest w stanie odnaleźć bez problemu jasną Kasjopeję (gwiazdy układają się w wielkie W). Perseusz znajduje się na południowy zachód od niej. 


Źródło: google

Ciekawostka

Nazwy gwiazdozbiorów często brały swoje nazwy od imion starożytnych bogów. Również z grupą Perseusza wiąże się pewna historia. 

Perseusz był synem Zeusa (Byk) i Danae. Dziadkowi Perseusza przepowiedziano, że zginie on z rąk wnuka, więc władca kazał pojmać Danaę i Perseusza i wrzucić ich w skrzyni do morza. Zeus pokierował skrzynią na brzeg wyspy Serifos. Tam zaopiekował się nimi Diktys, brat Polidektesa. Uwieczniony na niebie Perseusz trzyma w ręku głowę Meduzy Gorgony, po którą posłał go Polidektes. (Nie za bardzo lubił Perseusza i chciał się ożenić z jego matką bez większych przeszkód). Dzięki pomocy Hermesa (Lutnia) i Ateny (Panna) udało mu się pokonać gorgonę, z której ciała wyłonił się Pegaz. (Źrebię jest młodszym bratem Pegaza). Wracając przelatywał nad Etiopią, gdzie uratował swoją przyszłą żonę Andromedę przed złożeniem w ofierze Ketosowi (Wieloryb). Andromeda była córką Kasjopei i Cefeusza. 
Kiedy dowiedział się o podstępie Polidektesa użył głowy Meduzy i zamienił cały dwór w kamień. Zabrał żonę i matkę do rodzinnego miasta Agros, gdzie przez przypadek zabił swojego dziadka, dzięki czemu spełniła się przepowiednia wyroczni. 

Zawiłe jak wszystkie mity, ale jeśli spojrzycie w mapę nieba ta historia stanie się o wiele bardziej przejrzysta! 


autor: „Perseus constelation PP3 map PL” autorstwa Oryginał przesłał Blueshade z Polski 



Mam nadzieję, że nikt nie przegapi tego wspaniałego zjawiska, a nawet jeśli - kolejne w przyszłym roku :) 


Oglądam Perseidy, więc jestem.

Marta

PS Polecam wybranie się pod Centrum Nauki Kopernik. Część Warszawy zostanie specjalnie przyciemniona na okres spadania Perseidów,przez co będzie można dostrzec wiele meteorów. W tym roku na szczęście nie będzie w tym przeszkadzać pełnia księżyca ;) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...